Furia
17 czerwca 2015

Fever Dream

73.00 

2LP, 12″, 45 RPM, Black Vinyl

Pozostało tylko: 2

SKU: 0656605783314 Kategorie: , Tagi:
artysta: Alias
wydawnictwo: Anticon Records
numer katalogowy: ABR 0115V

Założyciel Anticon i innowator instrumentalnego rapu Alias odradza się z Fever Dream, swoim szóstym pełnym albumem dla wytwórni. Uznany album Aliasa "Resurgam" z 2008 roku był kulminacją brzmienia, za którym gonił przez poprzednie pięć lat – urzekająco niebieska kombinacja lodowatej atmosfery, nawiedzonych melodii i twardej perkusji. W 2010 roku oczyścił swoje podniebienie dzięki "Fallen House, Sunken City", nowoczesnemu boom-bapowemu arcydziełu, które wyprodukował dla emcee B. Dolana, a kiedy przyszedł czas na powrót do twórczości Alias, był gotowy na restart.

 

Fever Dream to najbardziej inspirująca i dynamiczna płyta Alias od lat. Sprowokowany psychodelicznym brzmieniem i nieszablonowym groovem takich elektronicznych eksperymentatorów jak Flying Lotus, Modeselektor i Bibio, porzucił skwantyfikowane bity, przyjął ciepło i ustawił całość na chybotliwym, tanecznym pulsie. Fever Dream to stylistyczny wir halucynacyjnego house'u, swojskiego big beatu, swingującego downtempo i melodyjnej muzyki break.

 

Drugi utwór, "Wanna Let It Go", to wstęp do nowego albumu. Sznurowany uduchowionymi jękami, głębokim basem, cyfrowymi blipami i unoszącymi się syntezatorami, utwór nie może nie ukłonić się w stronę współczesnych Jamesa Blake'a i Nosaj Thing, podczas gdy duszne, przeszywające "Revl Is Divad" wydaje się czerpać swój szczególny swing z wczesnych lat 90-tych (tytuł zawiera wskazówkę co do szczegółów). "Feverdreamin" to bujna, tropikalna bryza, brzmiąca jak Boards of Canada w interpretacji Animal Collective, a "Sugarpeeeee" to ćwiczenie w upiornym, elektrycznym R&B, które wychodzi z poważnym klangiem.

 

Alias wprowadza również kilku współpracowników. Dax Pierson z Subtle uzupełnia bujny, rozedrgany funk "Talk In Technicolor", użyczając swojego głosu i klawiszy. W "Dahorses" stary znajomy DJ Mayonnaise gra na nowofalowych syntezatorach, podczas gdy Mike Haggett miażdży perkusję, budując finał z pełnym zespołem w stylu Tortoise. Pulsujący "Lady Lambin'" sampluje "la-dee-da's" koleżanki z Mainer Lady Lamb the Beekeeper, podczas gdy "Boom Boom Boom" wrzuca modulowane gruchanie WHY?'s Yoni Wolf do miksera ze spowolnionymi bitami Bhangra.

 

Jak przystało na album, zamyka go "Wrap", w którym dziewczyna i facet wyłowieni z innych utworów spierają się o równie sporne dźwięki, od zacinającego się hip-hopu, przez zniszczony dub, aż po crescendo perkusji, gongów i głosu. I tak po prostu, Fever Dream kończy się, nie wskazując na to, że zaduma rzeczywiście się skończyła. Zła wiadomość na krótką metę – trudno nie chcieć więcej – ale długa perspektywa wygląda świetnie: odnowiony Alias ma mnóstwo nowych terenów do zbadania.

 

Tracklista

A1 Goinswimmin

A2 Wanna Let It Go

A3 Revl Is Divad

B1 No Choice

B2 Dahorses

B3 Lady Lambin'

C1 Talk In Technicolor

C2 Feverdreamin

C3 Boom Boom Boom

D1 Tagine

D2 Sugarpeeeee

D3 Wrap

Rok wydania

Nośnik

Nośnik [ilość]

1

Rodzaj wydania

ORIGINAL

Kolor

BLACK

Nagrane strony

2

Rozmiar

12"

Prędkość

45 RPM

Kraj

Zagraniczna

Tracklista

Fever Dream [LP 12″]

 • A 1. Goinswimmin
 • A 2. Wanna Let It Go
 • A 3. Revl Is Divad
 • B 1. No Choice
 • B 2. Dahorses
 • B 3. Lady Lambin’

Fever Dream [LP 12″]

 • C 1. Talk In Technicolor
 • C 2. Feverdreamin
 • C 3. Boom Boom Boom
 • D 1. Tagine
 • D 2. Sugarpeeeee
 • D 3. Wrap

Może spodoba się również…