Godzina Krzywd
16 czerwca 2015
A History Of Rock Music In Ukrainian
2 września 2015

Standards

53.00 

CD, Ecopack, Reissue

Na stanie

SKU: 0790377008920 Kategorie: , Tag:
artysta: Tortoise
wydawnictwo: Thrill Jockey Records
numer katalogowy: THRILL 089

"Standards", czwarte pełnowymiarowe nagranie chicagowskiego Tortoise, śmiało zapowiada ich powrót po wydanym w 1998 roku "TNT". Tortoise spędził większość 1998 roku i część 1999 roku w trasie koncertowej po całym świecie. Po tournee po USA, Europie, Ameryce Południowej, Japonii, Brazylii i Australii, członkowie Tortoise pracowali nad innymi projektami, które zajmowały ich aż do wiosny 2000 roku, kiedy to zaczęli nagrywać "Standards". W 1999 roku członkowie zespołu odbyli trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych jako zespół wspierający legendarnego brazylijskiego kompozytora/piosenkarza Toma Zé'a. Członkowie Tortoise – Dan Bitney, John Herndon i Jeff Parker – pracowali pilnie nad nagraniem i trasą koncertową wspierającą dwa pełnowymiarowe albumy Isotope 217. Parker przyczynił się również do powstania dwóch płyt pod szyldem Chicago Underground, wystąpił w filmie High Fidelity i użyczył swoich talentów na wielu innych płytach. Douglas McCombs zrealizował pełnowymiarowy album i EP-kę (premiera w styczniu 2001) jako Brokeback i nagrał nowe płyty z Eleventh Dream Day i Pullman. John McEntire ukończył budowę swojego Soma Electronic Music Studios, skomponował i nagrał muzykę do filmu Johna Hughesa Reach the Rock i nadal był w stanie nagrywać i/lub produkować Stereolab, The High Llamas, The For Carnation, Smog and The Sea & Cake, jak również Standards.

 

Muzycznie, Standards jest jak dotąd najbardziej zwięzłą deklaracją intencji. Utwory są bezpośrednie i natychmiastowe, a jednocześnie zachowują odkrywczy charakter, który zawsze charakteryzował twórczość grupy. Fuzja dźwięków instrumentalnych (elektrycznych, akustycznych i syntezatorowych) jest subtelna i wywrotowa. Podobnie, biegłość grupy w środowisku studyjnym nadaje gotowym utworom jakość, która przeplata się między sztucznością a rzeczywistością. Podczas gdy TNT został skonstruowany w studio przy użyciu segmentów nagranych, improwizowanych lub zmienionych elektronicznie, sesje "Standards" rozpoczęły się po okresie prób i komponowania. Kontrast, mówiąc najprościej, polega na tym, że w przypadku TNT studio było wykorzystywane w szerokim zakresie jako narzędzie kompozycyjne, podczas gdy w przypadku "Standards" służyło głównie jako narzędzie do realizacji i wzbogacania istniejących już nowych kompozycji. Studio nie narzuca się z nagraniem w takim stopniu, jak to miało miejsce w przypadku TNT, a uzyskana w ten sposób płyta pod wieloma względami przypomina ich pozbawiony ozdobników debiut. Dźwięki, nuty i rytmy są manipulowane (np. perkusja w "Seneca"), ale generalnie przetwarzanie jest oszczędne (z wyjątkiem pierwszej połowy "Benway", która jest w całości syntezowana). Od dramatycznego otwarcia "Seneca" do strzelistych melodii "Blackjack"; od swingu w "Benway" do ruchu w "Six Pack", Standards to nic innego jak standard. Niezwykle liryczne melodie Tortoise, bogata i zróżnicowana paleta tonalna oraz wysoki poziom muzykalności zostały nagrane w studiu zaprojektowanym przez McEntire'a. Powstała w ten sposób płyta jest najbardziej wyrazistą demonstracją wielu umiejętności i mocnych stron zespołu.

 

W ostatnich latach Tortoise stał się częścią tkanki naszej kultury. Zainspirowali niezliczoną ilość innych muzyków. Ich muzyka była wykorzystywana w reklamach, filmach i pokazach mody. Wykorzystali każdą kolejną płytę i współpracę, czy to z Autechre, Tomem Ze, Stevem Albinim, Derrickiem Carterem czy Ovalem, aby wymienić tylko kilka, do przesunięcia swoich osobistych muzycznych granic indywidualnie i zbiorowo. John Herndon skomentował kiedyś: "Kiedy nasza muzyka działa najlepiej, może być albo tłem dla twojego życia, albo możesz się na niej całkowicie skupić." Jak wszystkie ich dzieła, Standards spełnia te dwie funkcje, i robi to pewniej i pełniej niż jego poprzednicy. Standards jest dokumentem wyciągniętych lekcji i udoskonalonych umiejętności. To bez wątpienia ich najlepsze dzieło do tej pory.

 

Tracklista

1. Seneca 06:20

2. Eros 04:26

3. Benway 04:46

4. Firefly 03:56

5. Six Pack 03:11

6. Eden 2 02:08

7. Monica 06:30

8. Blackjack 04:07

9. Eden 1 02:36

10. Speakeasy 06:18

Rok wydania

Nośnik

Nośnik [ilość]

1

Rodzaj wydania

REISSUE

Rok nagrania

2001

Opakowanie

ECOPACK

Kraj

Zagraniczna

Tracklista

  • 1. Seneca00:06:20
  • 2. Eros00:04:26
  • 3. Benway00:04:46
  • 4. Firefly00:03:56
  • 5. Six Pack00:03:11
  • 6. Eden 200:02:08
  • 7. Monica00:06:30
  • 8. Blackjack00:04:07
  • 9. Eden 100:02:36
  • 10. Speakeasy00:06:18

Może spodoba się również…