Sklep

Furia
17 czerwca 2015

Travelling In Time (Świeży Kurz / Svěží Kurz)

40.00 

Box 1CD

Pozostało tylko: 1

SKU: 5000000028917 Kategorie: , Tagi:
artysta: Jakub Adamec
wydawnictwo: Mik.Musik.!.
numer katalogowy: 28917

Jakub Adamec znany jest z szalonego i całkiem słynnego zespołu I LOVE 69 POPGEJU. To Czesi. To ważne. Ich ostatnia płyta „Let’s Gold Corridor“ została przez niektórych czeskich krytyków uznana za „być może najlepszą czeską płytę w historii“ i aczkolwiek ze względu na zawartość, może to wydawać się sądem ryzykownym czy nawet kontrowersyjnym, jednak coś w tym definitywnie jest.

Jakub od kilku lat mieszka w Polsce, współpracuje z polskimi i czeskimi artystami. Jest twórcą zajmującym się różnymi polami sztuki, psychodeliczną, post-popową magmą na granicy notorycznego wybuchu. Jest bardzo odważny i dość radykalny, broni swojej wizji świata bardzo dokładnie i bezkompromisowo.
„TRAVELLING IN TIME (ŚWIEŻY KURZ/SVĚŽÍ KURZ)“ jest podsumowaniem jego różnych dotychczasowych działań, ale jednocześnie jak sam tytuł wskazuje obraniem nowego kursu. Wszystkie utwory powstały na bazie ścieżek dźwiękowych filmów video, które Jakub tworzył na przestrzeni kilku ostatnich lat, na potrzeby płyty zostały one solidnie przebudowane, rozwinięte, brak obrazu został wypełniony muzyką i słowem.
Rezultatem jest dziennik świata osobistego, ale odbija się w nim wszystko co dookoła. Pryzmaty i kalejdoskopy. I promienie.

Zwinna żonglerka samplami i wycinkami medialnego szumu, pojawiająca się baśniowość, strzępy obciachowych hitów, telewizyjne promieniowanie i szumy z zaświatów – to i o wiele więcej zajmuje słuchacza na tej niezwykłej płycie. Każdy drobny element jest częścią narracji, każdy czemuś konkretnemu służy, z innymi się łączy, niektóre nabierają prawie symbolicznego znaczenia. Wielu nie rozkodujemy, może przy dozie szczęścia zdarzy się, że autor wyjaśni kiedyś niektóre wątki, ale ogromna część przyjemności w trakcie słuchania bierzę się właśnie z umysłowej pracy, którą trzeba tutaj samemu wykonać. Na pierwszy rzut ucha dla wielu to może być bardzo skomplikowana muzyka, ale wyczuwalna ilość emocji i intymność niektórych zdarzeń jest w stanie prędzej czy później wciągnąć każdego choć trochę bardziej uważnego słuchacza. I wtedy okazuje się, że można nawet tańczyć, że bas jeśli się już pojawia jest bardzo głęboki a klaśnięcia są bardzo miekkie i głaszczą nasz mózg, a ciche szepty są wprost do naszego ucha.
Jakub mówi i śpiewa w kilku językach, głównie po czesku i polsku, także po angielsku i w paru nieznanych.

Dźwięki zabrane filmom, odarte z obrazu potrafią wyświetlać w umyśle słuchacza własną projekcję. Ta muzyka potrafi tę sztuczkę w sposób szczególny, intensywnie i uporczywie zmusza, i nagabuje. Kolory, przestrzenie, smutek i uśmiech, blisko i daleko. Lecimy przez czas, lub tylko lewitujemy i delikatnie odczuwamy. Pusta chmura lub chmura gradowa. Optyka i tęczowe światło. Należy rozsiewać dobro.

Ładnie zapakowanej płycie towarzyszy duża dawka specjalnie przygotowanej przez Jakuba grafiki. To też jest ważne.

Polsko-czeska współpraca nabrała zupełnie nowych rumieńców. Politycy mogą tylko zazdrościć.   

TRACKLISTA:

1. Jackpot (2004-2012) 1:07
2. The Hunters (2004-2012) 2:15
3. 18 CM (2003-2012) 1:49
4. In Search of Perfect Love (2006-2012) 0:56
5. Flaming Lips and The Monster (2005-2012) 2:23
6. Perspektywa (2007-2010-2012) 5:00
7. Love (2005-2012, with Pavel Pernicky for Petr Stark) 1:50
8. Dresden Box (2006-2012, for Zdenek Vichr) 1:50   

 

 

Rok wydania

Nośnik

Nośnik [ilość]

1

Tracklista