Sklep

Mythologies
27 czerwca 2023
Give The Beggar A Chance
5 lipca 2023

Tender Extinction

211.00 

2LP, 12″, 33 1/3 RPM, Black Vinyl, Remastered

Pozostało tylko: 5

SKU: 5057805984450 Kategorie: , Tagi:
artysta: Steve Jansen
wydawnictwo: Castles In Space
numer katalogowy: CON391LP

Steve Jansen, współzałożyciel nowofalowej legendy Japan i prawdziwy multifenomen kolaboracji, wznawia swoje dwa pierwsze solowe albumy studyjne: Slope i Tender Extinction. Albumy te, wydane przez The State51 Conspiracy, ukażą się w listopadzie na podwójnym 12-calowym, ciężkim winylu.

 

Ale jak dokładnie przeanalizować drogę Steve'a Jansena przez muzykę? Jest to podróż, która zaprowadziła go od rodziny królewskiej lat 80-tych jako tego, co The Guardian nazywa "kluczowym elementem" jednego z najważniejszych brytyjskich zespołów nowofalowych, wydając klasyczne płyty, takie jak Tin Drum i Quiet Life, do znanego współpracownika, pracującego z tak różnymi artystami, jak Ryuchi Sakamoto, Anja Garbarek, Annie Lennox, a ostatnio Maiya Hershey. Jego kariera to nieustannie zmieniające się style i gatunki, od błogiej elektroniki tworzonej z Yukihiro Takahashi z YMO, przez pracę z jazz-rockową grupą Nine Horses, po ciężkie atmosfery jego transcendentnego projektu Exit North i daleko, daleko, dalej.

 

Biorąc pod uwagę jego niezmiennie doskonały dorobek twórczy, nie jest zaskakujące, że miał również czas, aby wydać kilka doskonałych albumów solowych. Chociaż przy pierwszym przesłuchaniu muzyka na Slope i Tender Extinction potrafi wydawać się surowa i chłodna, to z pewnością warto jej posłuchać. Utwory, które z pozoru wydają się nieprzeniknione, mogą nieśmiało zdradzać swoje sekrety – na przykład chwilę czułości, strzeliste smyczki lub tęskną zmianę akordu. Slope, jego debiut, został opisany przez The Observer po jego wydaniu w 2007 roku jako "nieklasyfikowalny", opis, który w pewien sposób wyszczególnia krystaliczne syntetyczne szczyty albumu, zakurzone analogowe głębie i szeroki zakres eksperymentalny. Usłyszeć lodowaty IDM "Grip" ocierający się o dronową nowoczesną klasykę w "Sow The Salt" i dziwne eksperymenty dźwiękowe w "Gap of Cloud" zestawione z połamanymi emocjami "Playground Martyrs" to usłyszeć artystę zdolnego do orania własnej unikalnej bruzdy poprzez muzykę.

 

Chociaż między Slope a drugim albumem, Tender Extinction, minęło dziewięć lat i kolejne mnóstwo projektów (ambientowy album zatytułowany A Secret Life nagrany z Johnem Foxxem i Stevem D'Agostino, szereg utworów instrumentalnych, piąty album Jansena i kolegi z zespołu Japan Richarda Barbieri, Lumen, a lista naprawdę się wydłuża), pozostał ten sam niespokojny duch, który po raz pierwszy skłonił Jansena do samodzielnego działania. Tender Extinction jest bardziej medytacyjny niż jego poprzednik, gdzie ogony komet syntezatorów rozciągają się w utworze, a niezgłębione głębie dźwiękowe gotują się i toczą jak ocean. Zupełnie nowy remaster Jamesa Ginzburga odda naturalne piękno i wystawne aranżacje utworów takich jak "And Birds Sing All Night", "Captured" i "Her Distance" jeszcze doskonalej niż wcześniej.

 

Ale dlaczego te albumy i dlaczego teraz? Oba są wyjątkowymi dziełami i ukazują talent artysty, który często pozostaje w cieniu. Jansen jest kimś, którego każde działanie służy The Project, zmieniając kształt i dostosowując się do tego, jak może ulepszyć muzykę. W przeszłości powiedział, że "odsuwam się od wszelkich odniesień do innych ludzi lub kultury popularnej. Badam dźwięk i kompozycję bez żadnych uprzedzeń co do gotowego utworu lub jego miejsca w świecie". Chociaż jest to skromne podejście, które wyraźnie przynosi korzyści (o czym świadczą jego miksy, sesje i współpraca), Slope i Tender Extinction pozwalają na ujawnienie pełnego zakresu jego wpływów, eksperymentów i pomysłów. Te reedycje są na czasie i konieczne, przynosząc szczególnie wspaniałe, wysokie punkty musującego dorobku Steve'a Jansena w nowym świetle.

 

Tracklista

A1 Captured feat. Thomas Feiner

A2 Sadness feat. Melentini

B1 Her Distance feat. Perry Blake

B2 Memory Of An Imagined Place

C1 Give Yourself A Name feat. Tim Elsenburg

C2 Diaphanous One

D1 Faced With Nothing feat. Nicola Hitchcock

D2 Mending A Secret

D3 Simple Day

D4 And Birds Sing All Night

Rok wydania

Nośnik

Nośnik [ilość]

2

Rodzaj wydania

REMASTERED

Rok nagrania

2016

Dźwięk

STEREO

Kolor

BLACK

Nagrane strony

4

Rozmiar

12"

Prędkość

33 1/3 RPM

Gramatura

180 GRAM / 12"

Kraj

Zagraniczna

Tracklista

Tender Extinction [LP 12″]

  • A 1. Captured feat. Thomas Feiner
  • A 2. Sadness feat. Melentini
  • B 1. Her Distance feat. Perry Blake
  • B 2. Memory Of An Imagined Place

Tender Extinction [LP 12″]

  • C 1. Give Yourself A Name feat. Tim Elsenburg
  • C 2. Diaphanous One
  • D 1. Faced With Nothing feat. Nicola Hitchcock
  • D 2. Mending A Secret
  • D 3. Simple Day
  • D 4. And Birds Sing All Night

Może spodoba się również…