Sklep

Dlaczego Tak Wiele Nienawiści!!??
4 marca 2021
Dla Dzieci – Dorota Gellner
8 marca 2021

Muzyka Źródeł 13 – Mniejszości Narodowe I Etniczne W Polsce Cz.1

18.00 

CD, Digipack

Pozostało tylko: 2

SKU: 5901448111622 Kategorie: , Tagi:
artysta: Various Artists
wydawnictwo: Polskie Radio S.A.
numer katalogowy: PRCD 162

Na płycie nagrania pieśni mniejszości ukraińskiej i białoruskiej, dokonane w przeważające liczbie w 1998 roku. Pieśni białoruskie zostały zarejestrowane w miejscowościach Załuki, Zarzeczany i Suszcza, położonych na północ od Narwi, niedaleko Gródka. Są tu pieśni obrzędowe: weselne, chrzcinowe, dożynkowe oraz pieśni związane z przesileniem wiosennym – wielkanocne syraja huska i konopielki – pieśni o prostej strukturze muzycznej, w której pojawiają się wątki zalotne i miłosne.

 

Repertuar ukraiński pochodzi z obszaru Łemkowszczyzny, Bojkowszczyzny, Nadsania i Podlasia. Łemkowie zamieszkiwali dawniej obszar Beskidu Niskiego i Bieszczad, a obecnie także na obszarze Polski północnej i zachodniej. Nagrania zamieszczone na płycie dokonane zostały w miejscowościach: Regietów, Florynka, Binczarowa, Nowa Wieś, Berest, Roztoka k. Krynicy i obejmują pieśni obrzędowe związane z Bożym Narodzeniem (kolędy) oraz weselem ( pieśni w rytmie krakowiaka i czardasza). Kapele z Łemkowszczyzny wykorzystywały skrzypce i basy, a pod wpływem muzyki słowackiej i cygańskiej rozszerzały skład o skrzypce sekundujące (kontra) i podwajały obsadę o pierwsze skrzypce. Bojkowskie pieśni nagrano u Rozalii Słoninko pochodzącej z bieszczadzkiej wsi Zawadka. Jej repertuar stanowiły pieśni obrzędowe: weselne, żniwne, bożonarodzeniowe. Tańce grywane w rytm regionie to przede wszystkim polki, walczyk, kozaczki, kołomyjki i tańce charakterystyczne – kryżowaniec, nadier, obertak.

 

Muzyka Nadsania (obszaru położonego na północ od dolnego biegu Sanu do okolic Tomaszowa Lubelskiego i Bełżca) została zarejestrowana w okolicach Węgorzewa, w miejscowościach Budzewo i Rudziszki. Prezentowany repertuar obejmuje pieśni weselne, okresu Wielkiego Postu i Wielkiej Nocy. Wśród tańców można usłyszeć poleczki, walczyki, kozaki, kołomyjki, oberlinksy, a także melodie szczodrakowe. Repertuar ukraiński z Podlasia Północnego obejmuje pieśni korowajowe, pieśni weselne i wiosenne, nagrane w Dobrzyniu Dużym i Dołhobrodach.

 

Muzyka mniejszości ukraińskiej z Podlasia Północnego, zarejestrowana w Dobrowodzie i Orzeszkowie koło Hajnówki, obejmuje przykłady pieśni obrzędowych, lirycznych pieśni kozackich, pieśni rosyjskich, przyswojonych przez ludność Podlasia w czasie przesiedleń w głąb Rosji w latach 1915 – 1918.

 

Wydanie płyty odbyło się przy wsparciu finansowym Instytutu Muzyki i Tańca.

Rok wydania

Nośnik

Nośnik [ilość]

1

Rodzaj wydania

ORIGINAL

Rok nagrania

2013

Dźwięk

STEREO

Opakowanie

DIGIPACK

Kraj

Polska

Tracklista

  • 1. 1-11. Łemkowie – Beskid Niski
  • 2. 12-21. Bojkowie – Bieszczady
  • 3. 22-26. Ludność ukraińska z Nadsania
  • 4. 27-32. Ukraińcy i ludność ukraińskojęzyczna z Podlasia Południowego
  • 5. 33-40. Ukraińcy, ludność ukraińsko- i białoruskojęzyczna z Podlasia Północnego
  • 6. 41-45. Białorusini i ludność białoruskojęzyczna z Podlasia Północnego

Może spodoba się również…