Furia
17 czerwca 2015

Erik

25.00 

CD, Ecopack

Pozostało tylko: 4

SKU: 5090000008460 Kategorie: , Tagi:
artysta: Bionulor
wydawnictwo: Requiem Records
numer katalogowy: 51 | 2012

„To był filut!… Od razu mi się spodobał.”
(Igor Strawiński o Eriku Satie)

Najnowszy, trzeci album Bionulora to płyta w całości zainspirowana postacią i twórczością Erika Satie. Wszystkie utwory powstały tylko i wyłącznie na podstawie obróbki jednej z jego najsłynniejszych kompozycji, “Gymnopédies”, według autorskiej metody pracy Bionulora „100% sound recycling”. Oniryczna mikromelancholia przeplata się tutaj z surrealistycznymi grami wyobraźni, stanowiąc pomost pomiędzy dwoma odległymi w czasie i przestrzeni muzycznymi światami…

„…najmniejszy utwór Satie jest malutki jak dziurka od klucza. Wszystko zmienia, jeśli się przytknie doń oko.”
(Jean Cocteau)

„That was a frolicman!… I liked him at once.”
(Igor Stravinsky on Erik Satie)

The newest, third album by Bionulor has been wholly inspired by the person and creative output of Erik Satie. All the tracks have been strictly based on processing one of his most famous compositions, “Gymnopédies”, according to Bionulor’s own method of working called „100% sound recycling”. Here dreamlike micro-melancholy intertwines with surrealistic games of imagination, making up a bond between two music worlds distant in time and space…

“…The smallest work by Satie is small in the way that a keyhole is small. Everything changes when you put your eye to it.””
(Jean Cocteau)

Sebastian Banaszczyk (ur. 1975) – aktor, muzyk, pedagog. Od 2006 roku jako Bionulor prowadzi autorski projekt muzyczny według własnej metody twórczej nazwanej „100% sound recycling”. Oznacza to, że każdy utwór tworzony jest bez użycia instrumentów (czy to prawdziwych, czy wirtualnych), a jedynie na podstawie obróbki tylko jednego krótkiego fragmentu zarejestrowanego już wcześniej materiału dźwiękowego. Jest to materiał nieprzypadkowy i dobierany według ściśle określonego koncepcyjnego klucza. Pochodzi głównie z nagrań już istniejących, obecnych w kulturze i stanowiących dźwiękową dokumentację ludzkości.

Bionulor ma na koncie trzy płyty.

Debiutancki album “Bionulor” (2009) był próbą odkrycia w zupełnie nowym kontekście muzyki dawnej, szczególnie tej z okresu średniowiecza i Renesansu. Powstał tylko i wyłącznie na bazie obróbki dźwięków wydobywanych z instrumentów klasycznych. Nie była to jednak reinterpretacja utworów dawnych kompozytorów, lecz swoista archeologia dźwięku.

Tematem kolejnego albumu “Sacred Mushroom Chant” (2011) był ludzki głos. Każdy spośród pięciu utworów powstał w oparciu o jeden oddzielny fragment dźwiękowego materiału źródłowego. Podstawę stanowiły tu : archiwalne nagranie szamańskiej pieśni związanej z ceremonią zażywania halucynogennych grzybów, japońska tradycyjna pieśń pozyskana z kolekcji starych winylowych płyt, słynne zdanie Neila Armstronga stąpającego po powierzchni Księżyca, fragment wywiadu z Marcelem Duchampem opowiadającym o swoim pierwszym ready-made, w końcu głos samego Sebastiana Banaszczyka wypowiadającego zdanie przypisywane Hasanowi ibn Sabbah (”Nic nie jest prawdziwe”).

Najnowsze wydawnictwo „Erik” (2012) to z kolei koncepcyjna płyta inspirowana postacią i twórczością Erika Satie, a powstała tylko i wyłącznie na podstawie obróbki jednej z jego kompozycji, “Gymnopédies”. Oniryczna mikromelancholia przeplata się tutaj z surrealistycznymi grami wyobraźni…

Bionulor tworzy także muzykę do spektakli teatralnych. W czerwcu 2011 w warszawskim Teatrze Powszechnym miała miejsce premiera “Koriolana” Williama Shakespeare'a, do którego oryginalną muzykę napisał Bionulor. To dźwięki odwołujące się zarówno do inspiracji muzyką klasyczną, jak i bardziej eksperymentalne muzyczne wizje, wpisujące się w nowoczesną interpretację tekstu wielkiego angielskiego dramaturga. Kolejna muzyka teatralna Bionulora towarzyszyła autorskiemu monodramowi Sylwii Oksiuty “SKAZAna”, którego premiera miała miejsce w Teatrze im. Mickiewicza w Częstochowie w marcu 2012. Mroczne, abstrakcyjne i klaustrofobiczne dźwięki towarzyszyły przejmującej historii molestowanej seksualnie dziewczyny.
 

Rok wydania

Nośnik

Nośnik [ilość]

1

Rodzaj wydania

ORIGINAL

Rok nagrania

2012

Dźwięk

STEREO

Opakowanie

DIGISLEEVE

Kraj

Polska

Tracklista

 • 1. ST. 001
 • 2. ST. 002
 • 3. ST. 003
 • 4. ST. 004
 • 5. ST. 005
 • 6. ST. 006
 • 7. ST. 007
 • 8. ST. 008
 • 9. ST. 009
 • 10. ST. 010
 • 11. ST. 011
 • 12. ST. 012
 • 13. ST. 013
 • 14. ST. 014
 • 15. ST. 015

Może spodoba się również…