Bazunowe Krajobrazy
4 lipca 2016
JESTEM ZIARNKIEM PIASKU
12 lipca 2016

1991

55.00 

LP, 12″, 33 1/3 RPM, Yelow Vinyl

Brak w magazynie

SKU: 5906453604268 Kategorie: , Tag:
artysta: Izrael
wydawnictwo: Manufaktura Legenda
numer katalogowy: OKO 26 LP

Reedycja klasycznej płyty zespołu Izrael. Nagrane w 1990 roku w Londynie w Ariwa Studios utwory przyniosły zmianę stylu muzyki granej przez grupę. Zaskoczeni fani zamiast korzennego reggae otrzymali eklektyczną mieszankę kilku gatunków takich jak soul, funk czy reggae i przez chwilę nie wiedzieli jak na nią zareagować. Jednak szybko, w ciągu kilku lat od wydania, 1991 została okrzyknięta ważną pozycją w polskiej muzyce, a do dzisiaj brzmi świeżo i niepowtarzalnie. Od kilku lat niedostępna na rynku teraz wraca w żółtej wersji winylowej na 26-lecie.

Rafał Księżyk (Brum 6/99):
"Fenomen wyjątkowy. Nie tylko najlepszy polski album dekady, ale też jedyna polska płyta mająca porywający do tańca groove i w dodatku zapowiadająca tendencje, które dopiero miały się pojawić w muzyce anglosaskiej. Porywająca ponad stylistyczna fuzja reggae, dubu, rocka, psychodelii, funky, jazzu, world music, rapu".

Kto wie, czy nie jest to jedyna płyta w historii polskiej muzyki na światowym poziomie, więcej – wyprzedzająca światowe trendy?! Jeszcze w końcu lat osiemdziesiątych Brylewski i spółka grali krajową odmianę roots reggae, coraz bardziej odjazdową, lecz wciąż nieco babilońsko-naiwną.

W 1990 roku udali się do Londynu, do słynnego Ariwa Studio i zaprezentowali zupełnie inny, nowoczesny materiał. Owszem reggae, ale też funky i soul. Świetny głos Malejonka, kosmiczne gitary i analogowe syntezatory Brylewskiego, swingujący rytm Stopy, do tego nieokiełznany saksofon Kiniorskiego, który właśnie dołączył do składu. Idealna produkcja (Derek Fevrier), ale też dużo po prostu przebojowych piosenek: See I&I, Live To Love, Leave Me Alone, So Far Away.

Dziś takie brzmienia podbijają kluby całego świata, a Izrael 1991, wydany w małym nakładzie, pozostał legendą znaną koneserom. W 1997 roku ukazała się reedycja na kasecie, teraz znów pojawił się kompakt. Bardzo dobrze, że jest dostępny, przegrywa jednak trochę z pierwszym wydaniem (nakładem wytwórni D.N.A). Tam była złota farba drukarska na okładce i stylowy czarny nadruk na płycie, tu grafika wygląda na kiepski skan z oryginału.
Brzmienie dokładnie to samo, nie ma żadnych bonusów, ale na szczęście nic też nie "poprawiono" – a Brylewski lubi poprawiać.."
 

STRONA A
1. Ride On!
2. Live To Love
3. Hard To Say
4.Leave Me Alone
5. See I&I

STRONA B
1. Progress
2. Brothers
3. I Don’t Wanna Get Stuck
4. I Know That
5. Epirus 1
 

Rok wydania

Nośnik

Nośnik [ilość]

1

Rodzaj wydania

REISSUE

Rok nagrania

1991

Dźwięk

STEREO

Kolor

YELLOW

Nagrane strony

2

Rozmiar

12"

Prędkość

33 1/3 RPM

Gramatura

140 GRAM / 12"

Bonus

IV – V 1990 Recorded In London -> Ariwa Studio

Tracklista

  • A 1. Ride on!
  • A 2. Live to love
  • A 3. Hard to say
  • A 4. Leave me alone
  • A 5. See I&I
  • B 1. Progress
  • B 2. Brothers
  • B 3. I don’t wanna get stuck
  • B 4. I know that
  • B 5. Epirus 1

Może spodoba się również…

Nie znalazłeś płyty? Napisz do nas

Logowanie

Nie pamiętasz hasła?

Stworzyć konto?