Sklep

Furia
17 czerwca 2015

Pieśni Prawosławnej Cerkwi

18.00 

CD, Jewel Case

Brak w magazynie

SKU: 5907577109325 Kategorie: , Tagi:
wydawnictwo: Soliton
numer katalogowy: SCD 0932

Obecna Katedra Prawosławna w Paryżu przed I Wojną Światową pełniła funkcję cerkwi przy Ambasadzie Carskiej Rosji we Francji. Po rewolucji bolszewickiej w 1917 roku, kiedy we Francji znalazły się setki tysięcy rosyjskich emigrantów, w Rosji Sowieckiej rozpoczęły się prześladowania na tle religijnym, niszczenie duchowieństwa i wiernych.

Pochodzący z Polski Metropolita Eulogiusz zwrócił się do Honorowej Głowy Prawosławia – Patriarchy Konstantynopola z prośbą o przyjęcie wiernych pod jurysdykcję Jego Świątobliwości. Tak też się stało; wkrótce został powołany Zachodnioeuropejski Egzarchat Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, a cerkiewi przy ul. Daru nadano rangę Katedry. Tenże Metropolita Eulogiusz spotkał w Niemczech, przebywającego na uchodźstwie, wielce utalentowanego dyrygenta chóru Nikolaja Pietrowicza Afonskiego; po tym spotkaniu, zaprosił maestra do Paryża, proponując mu kierownictwo nad tutejszym chórem katedralnym.

 

Afonsky dyrygował chórem do roku 1947. Jego talent znany był na całym świecie. Występował wielokrotnie w Europie Zachodniej, USA i Kanadzie, brał udział w filmach. W 1947 roku z bólem serca, uciekając, w obawie o swoje bezpieczeństwo przed agentami NKWD, zdecydował się na dalszą emigrację do USA. Tam, jako dyrygent chórów pracował do końca życia. Kiedy w latach 30-tych, nagrania mikrofonowe już na dobre zastąpiły prymitywne nagrania akustyczne do tuby, zarejestrował na płyty 78-obrotowe 20 utworów muzyki cerkiewnej, które właśnie zaprezentowane są na tejże płycie kompaktowej.

 

Wszystkie pochodzą z kolekcji wielkiego miłośnika płyt mego dziadka jak i również z mojego własnego zbioru. Nr 1, 14, 15, 16, 17, 18 to stałe części Liturgii Eucharystycznej, Nr 4 i 6 wykonywane, jako utwory dowolne przed udzieleniem Komunii Świętej, Nr 7, 13 i 14 śpiewane na Nieszporach, Nr 14 Wielka Litania z prośbą o zjednoczenie wszystkich, którą zaczyna się każde nabożeństwo prawosławne, Nr 3 to utwór śpiewany w katedrach w czasie uroczystej jutrzni na święto Podwyższenia św. Krzyża, Nr 8 Hymn Wielkiego Czwartku, Nr 9 Toparion Wielkiego Piątku Nr 10 Hymn na Adorację św. Krzyża, Nr 11 Hymn I tygodnia Wielkiego Postu, Nr 12 Eksapostilarion pierwszych 3 dni Wielkiego Tygodnia, Nr 20 Wersety Paschalne, Nr 5 i 19 pieśni chóralne, śpiewane na nabożeństwach uroczystych i dziękczynnych, Nr 2 pieśń poetycka o treści religijnej na tekst poety M. Cheraskowa, utwór D. Bortniańskiego, początkowo skomponowany dla szkół, nieco później zatwierdzony jako hymn państwowy. Po niedługim czasie zamieniony na hymn A. Lwowa. ?Kol sławien? do dnia dzisiejszego grywany jest w Niemczech jako modlitwa wojskowa na uroczystościach, a w przedwojennej Polsce grały go orkiestry dęte podczas procesji na rzekę z okazji Wielkiego Święcenia Wody w święto Epifanii – Chrztu Pańskiego 6 stycznia. Soliści: Nr 1 G. Pawlenko Nr 4 A. Grigorowicz Nr 6 A. Zacharowa Nr 5 i 14 Protodiakon N. Tichomirow, członek kleru Katedry od 1904 do 1956 roku. Nr 21 W. Milowidow. Dwa ostatnie nagrania Nr 21 i 22 to hymn śpiewany wieczorem w Wielki Czwartek i Paschalny Hymn Maryjny wykonuje inny chór, według niepotwierdzonych danych, wzmocniony głosami chóru N. Afonskiego i przez niego prowadzony. Na płycie jednak nie ma ani nazwy chóru, ani nazwiska dyrygenta.

 

Repertuar:

01. A. Greczaninow – CREDO (Wieruju)

02. D. Bortniański –  Kol sławien

03. G. Lwowski – Gospodi pomiluj (75 razy)

04. A. Archangielski – Gospodi usłyszy

05. D. Bortniański – Mnogoletije (Multus Annos)

06. A. Archangielski – Blażen muż

07. A. Kastalski – Swietie tichij

08. A. Lwow – Wieczieri Twojeja

09. P. Turczaninow – Błagoobraznyj Josif

10. A. Gonczarow – Kriestu Twojemu

11. F. Iwanow – Dusze moja

12. D. Bortniański – Cziertog Twoj

13. F. Iwanow – Chwalitie Imia Gospodnie

14. P. Czesnokow – Wielka Litania (Wielikaja Jektenija)

15. W. Kalinnikow – Wo Carstwii Twojem (Błogosławieństwa)

16. D. Bortniański – Pieœń Cherubinów

17. M. Winogradow – Tiebie pojem

18. P. Czajkowski- Otcze nasz

19. D. Bortniański – Tiebie Boga chwalim (Te Deum)

20. D. Bortniański – Da woskriesniet Bog

21. P. Czesnokow – Razbojnika Blagorazumnago

22. P. Czajkowski – Angiel Wopijasze

 

Rok wydania

Nośnik

Nośnik [ilość]

1

Rodzaj wydania

ORIGINAL

Rok nagrania

2006

Dźwięk

MONO

Opakowanie

JEWEL CASE

Kraj

Zagraniczna

Tracklista

Może spodoba się również…