Sklep

Tribute [Pl]
5 stycznia 2017
Unstoppable
8 stycznia 2017

Etiuda Zimowa

83.00 

LP 12″, 33 1/3 RPM, Black Vinyl

Brak w magazynie

SKU: 0190295908867 Kategorie: , Tagi:
artysta: Lemon
wydawnictwo: Jake Vision
numer katalogowy: 9029590886

Wyjątkowe winylowe wydanie albumu "Etiuda zimowa" zespołu LemON.

 

Igor Herbut o płycie "Etiuda zimowa": "Kolędy i pastorałki to najpiękniejsze melodie tradycyjne, jakie istnieją. Ich ładunek emocjonalny, ich zdolność do przywoływania chwil i wspomnień, nie równa się żadnym innym pieśniom. Ich moc łączenia, tworzenia bliskości, otwartości – jest silniejsza od największej zimowej zamieci. Jeden z utworów specjalnie zaaranżowaliśmy w taki sposób, żeby słuchając go miało się wrażenie, że właśnie gromada kolędników weszła do domu, a chłopaki z zespołu zaśpiewali chóry! I to jak! Kiedy ludzkie głosy się splatają, zyskują niesamowitą moc.

 

Czerpaliśmy z wielu różnych tradycji z naszego kręgu kulturowego, sięgaliśmy po utwory z pogranicza kultur, wyrażające uniwersalne uczucia i emocje. Szczególnie w tym momencie dziejów musimy szukać tego, co nas łączy, a nie tego, co dzieli. Na naszej płycie znalazła się zarówno "Cicha noc" po polsku jak i jej wersja łemkowska "Tycha nicz", bardzo zbliżona do wersji ukraińskiej, ale zupełnie inna w warstwie fonetycznej. Wystarczy ich posłuchać, żeby zrozumieć, że choć brzmią nieco inaczej, wyrażają tego samego ducha. Na płycie znalazł się także "Szczedryk", który na Zachodzie znany jest jako "Carol of the Bells" i kojarzony jest głównie z jedną ze scen w filmie "Kevin sam w domu". A przecież to tradycyjna ukraińska kompozycja – i na płycie nawiązujemy właśnie do niej. Opracowaliśmy także przepiękny, rozdzierający, a może nawet pozornie nieco mroczny, utwór po białorusku.

 

Oczywiście sięgnęliśmy też do naszych najukochańszych polskich kolęd, ale w nich też staraliśmy się odkryć coś nowego. W warstwie aranżacyjnej – poszukiwaliśmy w kolędach duchowości, spokoju, ciepła. Próżno szukać na tej płycie saneczek i dzwoneczków z komputera. Również nasze cztery własne kompozycje na tej płycie (mroźna i przeszywająca "Etiuda zimowa", minimalistyczne "Do świąt", bitelsowski "Grudniowy" i delikatny "płatek") są bardzo skromne i proste. Nie ma na tej płycie kiczu i komercji. Jest wewnętrzna siła i głęboka wiara w to, że nasze wartości kulturowe są tak silne, że przetrwają wszystkie zawieruchy.

 

I jak to z LemON, powstała bardzo osobista rzecz… i spełniło się jedno z moich marzeń… Album, który brzmi… jak zima…".

 

Rok wydania

Nośnik

Nośnik [ilość]

1

Rodzaj wydania

ORIGINAL

Rok nagrania

2015

Dźwięk

STEREO

Kolor

BLACK

Nagrane strony

2

Rozmiar

12"

Prędkość

33 1/3 RPM

Gramatura

140 GRAM / 12"

Kraj

Polska

Tracklista

 • A 1. Etiuda zimowa
 • A 2. Cicha noc
 • A 3. Mizerna cicha
 • A 4. Szczedryk
 • A 5. W żłobie leży
 • B 1. Dobryj weczer tobi
 • B 2. Grudniowy
 • B 3. Płatek
 • B 4. A u świecie nam
 • B 5. Tycha nicz
 • B 6. Do świąt

Może spodoba się również…