Give The Beggar A Chance
5 lipca 2023
Maximus
12 lipca 2023

Slope

211.00 

2LP, 12″, 33 1/3 RPM, Black Vinyl, Remastered

Pozostało tylko: 2

SKU: 5057805984467 Kategorie: , Tagi:
artysta: Steve Jansen
wydawnictwo: Castles In Space
numer katalogowy: CONTENTLP

Steve Jansen, współzałożyciel nowofalowej legendy Japan i prawdziwy multifenomen kolaboracji, wznawia swoje dwa pierwsze solowe albumy studyjne: Slope i Tender Extinction. Albumy te, wydane przez The State51 Conspiracy, ukażą się na podwójnym 12-calowym, ciężkim winylu.

 

W "Slope" Steve'a Jansena napięcie leży u podstaw wyraźnych rytmów i skomplikowanego programowania, podczas gdy gwiazdorska obsada wokalistów wydobywa sentyment z jego tekstów. Slope jest kontynuacją uznanego przez krytyków przedsięwzięcia Jansena Nine Horses, z bratem i wieloletnim współpracownikiem Davidem Sylvianem oraz artystą elektronicznym Burntem Friedmanem.

 

Jak wyjaśnia Jansen: "W przypadku tego albumu podszedłem do kompozycji, próbując uniknąć akordów i struktur piosenek oraz zwykłych znanych schematów. Zamiast tego chciałem połączyć niepowiązane ze sobą dźwięki, sample muzyczne, rytmy i "wydarzenia", próbując odejść od moich własnych pułapek jako muzyka". Otwierający utwór "Grip" stanowi wyzwanie: drżące bity napędzają instrument z fragmentami głosów, rezonującą metalową perkusją i świszczącymi urywkami saksofonisty Theo Travisa. Główny motyw jest pytający: rytm jest natarczywy i wpływający, click track z sumieniem. Odrębne dźwięki łączą się ze sobą w nieprzewidywalny sposób.

 

Następny jest "Sleepyard", uświetniony ciepłym, grobowym wokalem Tima Elsenburga ze Sweet Billy Pilgrim. Podobnie jak większość utworów na Slope, materiał nie został stworzony z myślą o wokaliście, ale Elsenburg czuje się jak w domu, wykonując swoją narkoleptyczną balladę. Uznana avant-popowa piosenkarka Anja Garbarek wykonuje tę samą sztuczkę w psotnym "Cancelled Pieces", gdzie drażni melodię nad niekonwencjonalnymi rytmami Jansena. Thomas Feiner z Anywhen współtworzy balladę "Sow the Salt", a zarówno Sylvian, jak i niezwykła szwedzka śpiewaczka Nina Kinert wykonują krótkie, uderzające "Playground Martyrs". Wsłuchaj się uważnie w outro wersji Sylviana: to szeptane, odległe wycie jest tak starannie wykonane, jak wszystko na powierzchni, a intencja stojąca za tym klikającym dźwiękiem – jak metalowe palce pstrykające rytm – jest całkowicie do uchwycenia. Najbardziej nieprawdopodobny ze wszystkich jest bluesowy "Ballad of a Deadman", w którym pogodny tenor Sylviana spotyka się z charakterystycznym growlem Joan Wasser (Joan as Police Woman) przed zmęczoną gitarą i mulistą perkusją Jansena. Fani Sylviana i Wasser będą podziwiać, jak bez wysiłku ich głosy łączą się ze sobą w piosence, która nie pasuje do pochodzenia żadnego z nich. Rzadki przebłysk Americany na surowo nowoczesnym LP, "Ballad of a Deadman" dzieli jedną wspaniałą cechę z resztą płyty: ciszę.

 

Głód Jansena na nowe dźwięki i jego zapalone, pomysłowe bity mogą obejmować szeroki zakres, ponieważ każdy element na płycie jest niezbędny i dokładnie przemyślany. "December Train", napędzający instrument skonstruowany w całości przez Jansena, rozpoczyna się ekscytującą mieszanką smyczków i elektronicznych konstrukcji. Tworzenie tak stymulującej muzyki i połączenie pięciu lat pracy w tak dopracowany, atrakcyjny pakiet to poważna sprawa. Ale słuchaj uważnie, a możesz złapać go na mrugnięciu.

 

Tracklista

A1 Grip

A2 Sleepyard feat. Tim Elsenburg

B1 Cancelled Pieces feat. Anja Garbarek

B2 December Train

B3 Sow The Salt feat. Thomas Feiner

C1 Gap Of Cloud

C2 Playground Martyrs feat. David Sylvian

C3 A Way Of Disappearing

C4 Ballad Of A Deadman feat. Joan Wasser and David Sylvian

D1 Conversation Over

D2 Life Moves On

D3 Playground Martyrs (Reprise) feat. Nina Kinert and David Sylvian

Rok wydania

Nośnik

Nośnik [ilość]

2

Rodzaj wydania

REMASTERED

Rok nagrania

2007

Dźwięk

STEREO

Kolor

BLACK

Nagrane strony

4

Rozmiar

12"

Prędkość

33 1/3 RPM

Gramatura

180 GRAM / 12"

Kraj

Zagraniczna

Tracklista

Slope [LP 12″]

 • A 1. Grip
 • A 2. Sleepyard feat. Tim Elsenburg
 • B 1. Cancelled Pieces feat. Anja Garbarek
 • B 2. December Train
 • B 3. Sow The Salt feat. Thomas Feiner

Slope [LP 12″]

 • C 1. Gap Of Cloud
 • C 2. Playground Martyrs feat. David Sylvian
 • C 3. A Way Of Disappearing
 • C 4. Ballad Of A Deadman feat. Joan Wasser and David Sylvian
 • D 1. Conversation Over
 • D 2. Life Moves On
 • D 3. Playground Martyrs (Reprise) feat. Nina Kinert and David Sylvian

Może spodoba się również…