Sklep

Polish Radio Jazz Archives Vol. 17 – Jazz Giants
21 kwietnia 2022
Królowa Balu
25 kwietnia 2022

Leopold Stokowski – From The Polish Radio Archives

48.00 

2CD, Digipack

Pozostało tylko: 3

SKU: 5907812241117 Kategorie: , Tag:
artysta: Various Artists
wydawnictwo: Polskie Radio S.A.
numer katalogowy: PRCD 2366

Kolejny album w serii FROM THE POLISH RADIO ARCHIVES.

 

Serię wydawaną przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia wymyślili i jej kolejne pozycje opracowują: Marcin Gmys – Dyrektor Polskiego Radia Chopin i Jakub Puchalski – jeden z głównych głosów tego programu. Na wiele lat przed rozpoczęciem pracy w Polskim Radiu obaj panowie już się umawiali, że kiedyś przetrząsną muzyczne archiwa stacji w poszukiwaniu zapomnianych, wybitnych nagrań. Od trzech lat swoje młodzieńcze pomysły wcielają w życie.

 

W roku 1959, kiedy liczący 77 lat Leopold Stokowski pojawił się w kraju swoich przodków po raz pierwszy, by poprowadzić polskie orkiestry (wcześniej, w latach 20., był jedynie w Polsce prywatnie, przejazdem), gościliśmy jednego z najbardziej nowatorskich i uznanych dyrygentów XX wieku, znanego jako niezmordowany propagator nowej muzyki, mającego na swym koncie kilkadziesiąt prawykonań kompozytorów z całego świata. Stokowski był także niezrównanym popularyzatorem muzyki, co zaprowadziło go do Hollywood i ostatecznie przyniosło w 1941 roku Honorowego Oscara za muzykę do filmu „Fantasia”, wyprodukowanego przez Disneya.

 

Wizyty artysty w Polsce, w latach 1959 i 1960, stanowiły prawdziwe wydarzenia artystyczne i wyraziste świadectwo, że kultura polska, mimo ponurych czasów, nie daje się wymazać z mapy świata. Wybór przez Stokowskiego do swych koncertów dzieł polskich kompozytorów podkreślił tylko ich uniwersalne znaczenie i wartość. W ówczesnych relacjach z występów Stokowskiego w Polsce dominowały zachwyt i entuzjazm.

 

Na płycie „Leopold Stokowski in Poland” znajdziemy, nigdy wcześniej nie udostępnione fonograficznie, jedyne i niepowtarzalne kreacje „Bajki” Stanisława Moniuszki i „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego, a także „I Symfonii” Witolda Lutosławskiego. Co prawda ten ostatni nie był zadowolony z interpretacji utworu, ale być może niechęć kompozytora należy złożyć na karb czasu, który minął od wymyślenia i opracowania ostatecznej wersji tej jednej z pierwszych kompozycji Lutosławskiego.

 

Dla każdego, kto włoży ten krążek do odtwarzacza, ciekawostką będą rozpoczynające płytę zapisy dźwięków z powitania Leopolda Stokowskiego w Polsce, w maju 1959 roku i płytę kończący krótki wywiad ze Stokowskim, przeprowadzony również w maju 1959 przez Witolda Stankowskiego z Polskiego Radia, w warszawskim Hotelu Bristol.

 

Rok wydania

Nośnik

Nośnik [ilość]

1

Rodzaj wydania

ORIGINAL

Rok nagrania

2021

Dźwięk

STEREO

Opakowanie

DIGIPACK

Kraj

Polska

Tracklista

 • 1. Relacja z powitania Leopolda Stokowskiego w Polsce
 • 2. Moniuszko Bajka – uwertura fantastyczna
 • 3. Szymanowski Stabat Mater op. 53 cz.1 Stabat Mater dolorosa
 • 4. Szymanowski Stabat Mater op. 53 cz.2 Quis est homo qui non fleret
 • 5. Szymanowski Stabat Mater op. 53 cz.3 Eia Mater, fons amoris
 • 6. Szymanowski Stabat Mater op. 53 cz.4 Fac me tecum pie flere
 • 7. Szymanowski Stabat Mater op. 53 cz.5 Virgo virginum praeclare
 • 8. Szymanowski Stabat Mater op. 53 cz.6 Christe, cum sit hinc exire
 • 9. Lutosławski I Symfonia cz.1 Allegro giusto
 • 10. Lutosławski I Symfonia cz.2 Poco adagio
 • 11. Lutosławski I Symfonia cz.3 Allegretto misterioso
 • 12. Lutosławski I Symfonia cz.4 Allegro vivace
 • 13. Wywiad Witolda Stankowskiego z Leopoldem Stokowskim

Może spodoba się również…