Sklep

Absolutely Live 1986 / Zemsta Nietoperzy
16 czerwca 2015
A History Of Rock Music In Ukrainian
2 września 2015

Lecą Żurawie [Deleted]

75.00 

LP, 12″, 33 1/3 RPM, Black Vinyl

Pozostało tylko: 1

SKU: 5906453604091 Kategorie: , Tag:
artysta: Wielkanoc
wydawnictwo: Manufaktura Legenda
numer katalogowy: ML 19LP

Kolejne wydawnictwo z serii MUZYKA Z JAROCINA.

WIELKANOC to kolejna z prezentowanych przez nas grup z miasta Lubin. Zespół powstał na początku 1987 roku, a już rok później, w 1988 roku znalazł się wśród laureatów Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki. Zamiast jednak pojechać na Festiwal Polskiej Piosenki do Opola, gdzie grupa została zaproszona w nagrodę, muzycy postanowili wystartować w konkursie na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. Po raz pierwszy w historii konkursu zespół bisował i finalnie dostał nagrodę dziennikarzy. Zainteresowanie grupą po Jarocinie było bardzo duże, dzięki czemu WIELKANOC zaczęła pojawiać się na innych polskich festiwalach w charakterze gości, a w listopadzie tego samego roku grupa zarejestrowała trzy utwory w studio Polskie Radia w Warszawie na potrzeby Rozgłośni Harcerskiej. Dwie piosenki z tej sesji trafiły na listę przebojów Rozgłośni Harcerskiej dostając się odpowiednio na 2 i 5 miejsce. Zespół był uznawany za dużą nadzieję polskiej muzyki rockowej, ale niestety plany podboju rynku zweryfikowało życie. Z jednej strony część muzyków Wielkanocy wyjechała z Lubina studiować we Wrocławiu, z drugiej grupa trafiła na jednej z najbardziej kryzysowych okresów w historii polskiego rocka – hiperinflacja po upadku komuny i nagły spadek sprzedaży płyt winylowych sprawiły, że wiele grup z tamtego okresu (lata 1987-1991) pozostało niespełnionymi nadziejami polskiej muzyki. Jedynym do tej pory śladem po zespole była piosenka „W Oczekiwaniu Na Nowy Dzień”, która znalazła się na trzypłytowym albumie winylowym „Jarocin 1988”.
Jaki materiał zawiera album

Edycja przygotowana na płycie winylowej zawiera prezentowany po raz pierwszy pełny zapis demo (do tej pory publikowane były tylko fragmenty) nagranego w DK Żuraw z Lubinie w lutym 1988, oraz wkładkę zawierającą z jednej strony teksty zespołu w języku polskim i angielskim z drugiej zdjęcie zespołu.
Muzyka zespołu to gitarowy rock, z wpływami zimnej fali. Sposób gry na gitarze Marka Marczaka przypomina wiele współczesnych gitarowych zespołów takich jak The Strokes czy The Libertines. Ważną rolę w zespole pełniła jego charyzmatyczna wokalistka Katarzyna Jarosz, której ciekawe teksty (zespół śpiewał tylko po polsku) czasem zahaczające o prowokację mocno wpadają w pamięć.

Płyta jest opatrzona podwójną okładką. Wersję „art” zaprojektowała artystka Jadwiga Sawicka, zaś wersja „foto” prezentuje kolorowe zdjęcie grupy autorstwa Mirosława Stępniaka.
Wielkanoc ukazuje się w nakładzie 500 egzemplarzy, we współpracy z Centrum Kultury MUZA w Lubinie.

Rok wydania

Nośnik

Nośnik [ilość]

1

Rodzaj wydania

ORIGINAL

Rok nagrania

2012

Dźwięk

STEREO

Kolor

BLACK

Nagrane strony

2

Rozmiar

12"

Prędkość

33 1/3 RPM

Gramatura

140 GRAM / 12"

Tracklista

  • A 1. Piramidy
  • A 2. Ranne Zwierzęta
  • A 3. Dziewczyny Karabiny
  • A 4. Paris
  • A 5. Jabłonie
  • B 1. Królowa Śniegu
  • B 2. W Oczekiwaniu Na Nowy Dzień
  • B 3. Wielkanoc Część 7.
  • B 4. Angielski
  • B 5. System

Może spodoba się również…