Sklep

The Resurrectionists & Night Rider
16 czerwca 2015
A History Of Rock Music In Ukrainian
2 września 2015

Old Punch Card

53.00 

CD, Ecopack

Na stanie

SKU: 0790377024821 Kategorie: , Tag:
artysta: Sam Prekop
wydawnictwo: Thrill Jockey Records
numer katalogowy: THRILL 248

Old Punch Card to trzeci solowy album Sama Prekopa z zupełnie niespodziewanym brzmieniem niepodobnym do niczego, co stworzył wcześniej.

 

Sam Prekop znany jest większości jako wokalista i autor piosenek The Sea i Cake. Jest również znanym malarzem, fotografem, a ponadto wydał dwa solowe albumy z popowymi piosenkami przeplatanymi własną mieszanką afrykańskich i brazylijskich rytmów gitarowych. Old Punch Card, jego pierwsze solowe dzieło od 2005 roku, to dramatycznie nieoczekiwany zwrot z obu tych ścieżek. Prekop tak opisał ten ruch: "Muszę powiedzieć, że ta płyta nie jest podobna do niczego innego, co zrobiłem. Jest tu pewien związek z muzyką, którą stworzyłem do mojej książki "Photographs", ale tak naprawdę tylko w zakresie instrumentarium. Wczesnym precedensem jest intro do "Sound and Vision" The Sea i cover Davida Bowiego na One Bedroom. Najistotniejszą różnicą, jest to, że opuściłem ograniczenia struktury "piosenki"". Zarówno LP jak i CD ukazują się w edycji z ręcznie malowanymi okładkami. "Malując okładki znalazłem odpowiedni skrót do opisania muzyki lub jej ponownego wyobrażenia. Zacznij od niczego i bez odejmowania pojawia się obraz odzwierciedlający tylko siebie, podobnie dotarła muzyka." powiedział Prekop.

 

Czerpiąc inspirację z wczesnej muzyki konkretnej i elektronicznej, BBC Radiophonic Workshop, Nuno Canavarro, Raymonda Scotta, Davida Behrmana i wolnej improwizacji, Old Punch Card to pięknie hałaśliwy, poszarpany, a zarazem dostojny album muzyki syntezatorowej. Pomysły i realizacja Old Punch Card (tytuł albumu nawiązuje do elektronicznego, lekko mechanicznego pochodzenia muzyki) były wynikiem zupełnie nowego wyzwania: zrobić coś zupełnie innego niż wszystko, co do tej pory stworzył. Aby ułatwić ten cel, Prekop wprowadził szereg ścisłych wytycznych dotyczących nagrywania albumu. Żadnych wokali, żadnej gitary (choć w jednym utworze się poślizgnął), żadnych bitów. Większość materiału dźwiękowego generowana jest przez syntezator modularny. Ze swej natury jest on w pewnych rzeczach doskonały, a w innych nie. Bardzo trudno jest zagrać na nim konwencjonalny akord, a z drugiej strony doskonale radzi sobie z tworzeniem zupełnie nieprzewidzianych dźwięków i jest raczej skuteczny, jeśli chodzi o "przypadkowe" strategie komponowania.

 

Każdy z utworów ma formę podróżniczą, wszystkie zaczynają się gdzieś, by zakończyć się zupełnie gdzie indziej. Środki przejścia między elementami służą kompozycjom, często rozpoczynają się zakodowane z niepokojem, by następnie spocząć na mechanicznym wzorcu, który okazuje się być pogodnie przewidywalny. Utwór tytułowy jest idealnym przykładem tego przejścia. "The Silhouettes" ma chyba najbardziej namacalny pasaż melodyczny, a melodia została poprowadzona w odpowiedzi na rytmiczny dron, który leży u jego podstaw.

 

Album został nagrany w całości w domowym studio Prekopa i monitorowany na słuchawkach, co pozwoliło mu skupić się na fakturze i dynamice muzyki. Każdy niuans był bardzo wyeksponowany i dlatego musiał być przemyślany. Prekop spędzał tydzień lub więcej na generowaniu pomysłów na surowy materiał na syntezatorze, nagrywając wszystko, co było nawet w niewielkim stopniu interesujące. Zwykle jakiś element wyróżniał się jako bardziej interesujący niż inny i prowadził go w tym kierunku. W pewnym momencie szukał "fragmentów dźwięków", które szczególnie mu się podobały, wyodrębniał je, a następnie zaczynał "aranżować" te "fragmenty dźwięków" i luźno budować z nich, jednocześnie starając się być czujnym na "szczęśliwe wypadki", przypadkowe kombinacje i niespodziewane melodie. Wszystkie utwory zostały nagrane pomiędzy lutym 2009 a marcem 2010, ale większość materiału została nagrana w ciągu ostatnich trzech zimowych miesięcy. Efektem końcowym jest płyta o dziwnie spokojnym pięknie, prowadząca słuchacza przez niezliczoną ilość innych ścieżek, a jednocześnie służąca jako unikalna ścieżka dla samego muzyka.

 

Tracklista

1. Old Punch Card 04:04

2. Array Wicket 05:12

3. Knitting Needles 01:53

4. Brambles 03:49

5. Tell Work 04:04

6. November September 06:20

7. A Places 06:17

8. Lazy House 04:00

9. The Silhouettes 05:14

Rok wydania

Nośnik

Nośnik [ilość]

1

Opakowanie

ECOPACK

Kraj

Zagraniczna

Tracklista

  • 1. Old Punch Card00:04:04
  • 2. Array Wicket00:05:12
  • 3. Knitting Needles00:01:53
  • 4. Brambles00:03:49
  • 5. Tell Work00:04:04
  • 6. November September00:06:20
  • 7. A Places00:06:17
  • 8. Lazy House00:04:00
  • 9. The Silhouettes00:05:14

Może spodoba się również…