Cultural Concept
3 grudnia 2022
Hihi
6 grudnia 2022

Sad

40.00 

CD, Ecopack

Pozostało tylko: 3

SKU: 5902659803153 Kategorie: , Tagi:
wydawnictwo: Wydźwięk
numer katalogowy: 5902659803153

Muzyka zasilana naturą.

 

Ten album Karolina Cicha i Sw@da stworzyli wieloma językami: językiem natury i mową wielokulturowego Podlasia, językiem emocji, tradycji i współczesnym żargonem samplowanych dźwięków. Efektem spotkania czołowej polskiej artystki folkowej i producenta muzycznego jest SAD, płyta niosąca oczyszczenie. Metafizyczna, alternatywna i elektroniczna, dla fanów Cichej – zaskakująca.

 

Połączyły ich podobne doświadczenia i odczuwanie swojej „podlaskości” oraz chęć tworzenia muzyki, która daje energię do pozytywnego przeżywania świata. – Inspiracja wychodziła zwykle od instrumentalnych pomysłów wyjściowych Sw@dy opartych na bicie perkusyjnym i linii basu lub zapętlonym zsamplowanym motywie instrumentalnym – tłumaczy Cicha. – Ja dobierałam melodię tradycyjną należącą do mniejszości zamieszkującej województwo podlaskie lub pisałam swój tekst, który ubierałam w melodię. Okazało się, że – pomimo iż czasy nastały bardzo smutne – oboje lubimy styl pracy, w której – jak u dzieci – dominującą emocją jest radość.

 

Osią ich poszukiwań pozostało województwo podlaskie: Białystok, w którym wzrastali i wsie, które go otaczały. Miasto z ogromną ilością drewnianego budownictwa, stolica nurtu disco-polo w postperelowskiej rzeczywistości. Budzący się w okolicznych wsiach i miasteczkach kapitalizm czy pierwsze elewacje z sidingu zakrywające drewniane arcydzieła wiejskiej architektury. Klimat wakacji u babci, klimat polskich, białoruskich, ukraińskich, litewskich czy tatarskich wsi, gdzie wyjeżdżało się na pierwsze krajoznawcze wagary, a potem, w czasie studiów, na badania terenowe.

 

Ten wielobarwny językowo krajobraz jest obecny na płycie w postaci pieśni, należących do kultur, które od wieków współtworzą bogatą mozaikę kulturową regionu. Jest w tych muzycznych pejzażach dużo rootsowej energii, która bierze się z natury. Są tu połamane groove'y i nieoczywiste fuzje instrumentów, wprowadzające w taneczny trans lub błogi stan. – Różnorodność, szczerość i głęboki las – dodaje Wiktor Szczygieł czyli Sw@da. To on czuwał nad całością, łącząc wokal i teksty Karoliny oraz nagrania instrumentalistów ze Spółki, która tworzy i koncertuje z Cichą: Patrycji Betley, Karoliny Matuszkiewicz oraz Mateusza Szemraja.

 

SAD to metafizyka podlaskiej lokalności pełnej niesamowitych zderzeń i kontrastów. To metafizyka krańca świata, którą Wiesław Szumiński fotografuje w swoim cyklu „Pochwała prowincji”. Część tych zdjęć wizualnie dopełnia muzyczny SAD. Widać na nich jeszcze region takim, jaki odchodzi właśnie w zapomnienie.

Płyta powstała dzięki dofinansowaniom: Województwa Podlaskiego i Miasta Białystok. Utwór Xylopolis powstał we współpracy z Instytutem Ochrony Środowiska w ramach Projektu Xylopolis dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Rok wydania

Nośnik

Nośnik [ilość]

1

Rodzaj wydania

ORIGINAL

Rok nagrania

2022

Dźwięk

STEREO

Opakowanie

ECOPACK

Kraj

Polska

Tracklista

 • 1. Powrót do kolorów
 • 2. Xylopolis
 • 3. Żył jeden ojciec na świecie
 • 4. Sira sira djezveler
 • 5. Oj ty rzeko
 • 6. PKS do Gródka
 • 7. Wiśniowy sad
 • 8. Wojennyj korabel
 • 9. Wszyscy są wybrani
 • 10. Śpij mój synu, śpij ma córko
 • 11. Obcowanie
 • 12. Bez drugiego głosu