Sklep

Kochaj Albo Rzuć [Original Motion Picture Soundtrack]
4 września 2022
Tibetian Buddhism Trip
12 września 2022

Rzeczy Ostatnie

40.00 

Pozostało tylko: 2

SKU: 5903111495756 Kategorie: , Tagi:
artysta: Polskie Znaki
wydawnictwo: Agora
numer katalogowy: 5903111495756

Ważne postaci polskiej popkultury pod przewodnictwem Radka Łukasiewicza (Bisz/Radex, Pustki, Artur Rojek), Jarka Ważnego (Kult)oraz Janusza Zdunka (Kult) ratują polskie pieśni ludowe przed wyginięciem, poruszając niezwykle ważny, ale trudny temat. Do tej pory ukazały się trzy utwory nagrane wraz z Sanah, Matyldą Damięcką i Michałem Szpakiem. Kolejną odsłoną przed premierą albumu jest utwór „Niech monarchowie” z udziałem Vito Bambino.

 

Wszystko zaczęło się od Radka Łukasiewicza, Jarka Ważnego i Janusza Zdunka, którzy postanowili zmierzyć się z tematem przemijania, śmierci i żałoby. Mimo, iż to elementy nieuchronne, będące częścią codzienności, stanowią w naszym kraju kulturowe tabu. Muzycy stworzyli niezwykłe kompozycje, które pomogą słuchaczowi spojrzeć na kwestie ostateczne z innej perspektywy i dzięki temu pomóc mu w oswajaniu trudnych doświadczeń.

 

Materiały do „Rzeczy ostatnich” to wynik wielu godzin rozmów i spotkań z pasjonatami tematu z całego kraju; twórcami ludowymi z Zamojszczyzny, Lubelszczyzny i Podkarpacia; wiejskimi kantorami, śpiewakami i śpiewaczkami. Podróży po polskich wsiach, miastach i miasteczkach. Wkrótce okazało się, że na podróży się nie skończy.

 

Na podstawie zebranych przez Jarka Ważnego tekstów i zrębów melodii (nagrywanych na dyktafon w kole gospodyń wiejskich czy podczas bezpośrednich spotkań ze śpiewakami) powstały kompozycje skierowane do współczesnego odbiorcy.

 

Od początku rozumieliśmy trudność zadania, żeby współczesna „piosenkowa” produkcja nie pozbawiła pierwotnych pieśni ich właściwego ducha i sensu. Zdajemy też sobie sprawę, jaka ciąży na nas odpowiedzialność: niektóre z tych utworów nigdy nie zostały profesjonalnie nagrane, nie posiadały także aranżacji – wszystkie były tradycyjnie wykonywane „a capella” przez płaczków pogrzebowych, nierzadko z improwizowanymi melodiami. Postanowiliśmy nagrać je z wokalistami, uprawiającymi na co dzień różne style, których barwy głosu i emocjonalność pozwolą odnaleźć się w tej osobliwej materii. Są to Michał Szpak, Matylda Damięcka, Vito Bambino i inne popularne postaci.

 

Album dedykujemy Bartowi Sosnowskiemu, który zaśpiewał z nami w utworze „Cokolwiek w świecie”.

Rok wydania

Nośnik

Nośnik [ilość]

1

Rodzaj wydania

ORIGINAL

Rok nagrania

2022

Dźwięk

STEREO

Opakowanie

GATEFOLD ECOPACK

Kraj

Polska

Tracklista

  • 1. Mazurek00:02:47
  • 2. O Jak Fałszywe Wszystko *Vocals – Matylda Damięcka00:04:00
  • 3. Cokolwiek W Świecie *Vocals – Bart Sosnowski00:03:52
  • 4. Przyjdzie Panie Zaginąć *Vocals – Sanah00:04:26
  • 5. Oh Angel *Vocals – Mark Lanegan00:03:39
  • 6. Jest Drabina Do Nieba *Vocals – Małgorzata Sobczyk00:04:01
  • 7. Niech Monarchowie *Vocals – Vito Bambino00:04:24
  • 8. Już Idę Do Grobu *Vocals – Radek Łukasiewicz00:03:40
  • 9. Żegnam Cię Mój Świecie Wesoły *Vocals – Michał Szpak00:06:34
  • 10. Anielski Orszak *Vocals – Matylda Damięcka00:02:29