Sklep

Stay Close
16 czerwca 2015
A History Of Rock Music In Ukrainian
2 września 2015

Wieczór Przy Balustradzie

26.00 

CD, Jewel Case

Pozostało tylko: 5

SKU: 0724349665743 Kategorie: , Tag:
wydawnictwo: Music Corner Records
numer katalogowy: MCRD028

Czwarty album zespołu Variété. Nagrania zrealizowano w styczniu 1996 r. w studiu "SPAART" w Boguchwale. 

Nigdy dotąd muzyka VARIETE nie emanowała taką siłą i energią. "Wieczór przy balustradzie" to najbardziej rockowy i najbardziej przebojowy album grupy. To druga studyjna, a trzecia w ogóle, płyta w historii VARIETE, ale słuchając jej trudno uwierzyć, ze mamy do czynienia z zespołem o tak szacownym stażu. Długoletnie doświadczenia sceniczne, oryginalny styl gry instrumentalistów oraz tradycyjnie przejmujące poetyckie teksty, zostały tu poparte masą świeżych pomysłów i zapałem godnym walczących o swe miejsce debiutantów. Taka fuzja przeniosła Variete w zupełnie nowy wymiar. Coś w tym jest, że sami muzycy uznają "Wieczór przy balustradzie" za swą najlepszą płytę.

W miejsce długich, rozimprowizowanych utworów znanych z poprzednich albumów – "Variete" i "Koncert Teatr Stu" – pojawiły się kompozycje krótkie i zwarte, zachowujące jednak charakterystyczny dla zespołu klimat i emocjonalne zaangażowanie. Trudno może uwierzyć, ale nowe kompozycje zachowują transową motorykę, piętrzą właściwą Variete dramaturgię i przenikliwe napięcie w czasie o połowę krótszym, od tego, którego zespół potrzebował wcześniej. Trzyminutowe utwory zyskały na klarowności i sugestywności, a Variete nic nie tracąc ze stałych walorów uprzystępniło swą muzykę.

"Wieczór przy balustradzie" to w dodatku album obfitujący w smaczki, które dyskretnie, ale niedwuznacznie dają do zrozumienia, iż grupa, choć kroczy własną drogą, doskonale zdaje sobie sprawę, że dotarła w połowę lat 90-tych, do czasów, gdy dorosła nowa publiczność. Utwór "Amfa – Romeo i Julian" przy odpowiednim miksie mógłby stać się smakowitym kąskiem hip hopu, a "Z Mózgu do Gongu" to piosenka przyprawiona klawiszowym brzmieniem, które przywołuje kameralność współczesnej estetyki cool spod znaku Bristol Sound rozpropagowanego przez Postishead i Massive Attack. Niepowtarzalność Variete na równi z muzyką, stanowią teksty Grzegorza Kaźmierczaka, wokalisty grupy, niezobowiązujące wzbogacenie języka muzycznego pozostaje w ścisłym z nim związku.

"Wieczór przy balustradzie" to spotkanie ze starym, dobrym Variete, które jednak zaskoczy fanów znających grupę od lat, jak i słuchaczy, których dopiero oczekuje niezwykłe odkrycie zespołu wywarzającego drzwi do bezkresnych wymiarów dostępnych – wydawałoby się – tylko dla poezji.

 

Rok wydania

Nośnik

Nośnik [ilość]

1

Rodzaj wydania

ORIGINAL

Rok nagrania

1996

Dźwięk

STEREO

Opakowanie

JEWEL CASE

Kraj

Polska

Tracklista

  • 1. Bohater liryczny00:02:37
  • 2. American Way00:02:55
  • 3. Chcę wyjechać00:04:06
  • 4. Pociągi na wietrze00:03:14
  • 5. Z «Mózgu» do «Gongu»00:03:51
  • 6. Są dni00:04:48
  • 7. Kocham Cię00:04:11
  • 8. Amfa Romeo i Julia00:05:20
  • 9. Samochodowy Atlas Życia00:03:00
  • 10. Hotel00:06:03

Może spodoba się również…