Sklep

Arrogance Is The Death Of Men
5 lipca 2021
Manewry Mixtape [Z Cyklu Janczarskie Opowieści]
7 lipca 2021

From The Polish Radio Archives [Eugeniusz Morawski – Kompozytor Wyklęty]

50.00 

3CD, Box Digipack

Pozostało tylko: 2

SKU: 5907812240219 Kategorie: , Tag:
wydawnictwo: Polskie Radio S.A.
numer katalogowy: PRCD 2335-2337

Eugeniusz Morawski – kompozytor wyklęty.

 

Złożony z trzech płyt CD album stanowić będzie najbardziej reprezentatywną w dotychczasowej (i zresztą bardzo niedługiej, bo datowanej zaledwie na ostatnią dekadę) historii fonografii retrospektywę twórczości kompozytorskiej Eugeniusza Morawskiego (1876-1948). Morawski, rówieśnik Mieczysława Karłowicza i Feliksa Nowowiejskiego, nieco starszy od Karola Szymanowskiego (ur. 1882), w ocenie współczesnych muzykologów polskich i niemieckich stanowi najwybitniejszą osobowość kompozytorską właśnie obok Karłowicza i Szymanowskiego.

 

Niestety aż 75 procent dorobku kompozytorskiego Morawskiego przepadła podczas Powstania Warszawskiego. Na płytach przedstawione zostaną 3 ocalałe z wojennej pożogi poematy symfoniczne (Don Quichotte, Nevermore i Ulalume) oraz 2 wybitne partytury baletowe – Świtezianka i Miłość, przy czym druga z nich – stanowiąca opus magnum Morawskiego – szerokiej publiczności zostanie zaprezentowana po raz pierwszy.

 

Niemal zupełne nieistnienie tej twórczości w świadomości słuchaczy spowodowane było środowiskową anatemą wydaną na Morawskiego przez muzykologów i kompozytorów związanych z Karolem Szymanowskim, z którym w latach 30. XX stulecia Morawski był skonfliktowany. Warto zaznaczyć, że Eugeniusz Morawski był nie tylko twórcą i organizatorem życia muzycznego (prężnie działał jako rektor warszawskiego Konserwatorium i był jednym z gorących  zwolenników idei Konkursu Chopinowskiego), ale także działaczem politycznym związanym z kręgami Józefa Piłsudskiego (jako członek Frakcji Bojowej PPS). W 1908 r. pojmany za przygotowywanie zamachu na jednego z oficerów carskiej policji i osadzony w Warszawskiej Cytadeli, został skazany na zesłanie, ale ostatecznie jedynie wydalono go z cesarstwa rosyjskiego, by przez ponad 20 kolejnych lat działać na emigracji w Paryżu. W czasach PRL-u, jako twórca kojarzony z kręgami sanacji. Morawski został wręcz programowo usunięty z podręczników historii muzyki polskiej 1. połowy XX stulecia, a szczególnie ponuro w sprawie bezpodstawnego oczerniania Morawskiego zapisali się Jerzy Waldorff i Zygmunt Mycielski.

 

Niniejszy projekt stanowić będzie czwartą część (vol. 4) z zainicjowanej w 2018 r. przez Polskie Radio Chopin serii „From the Polish Radio Archives” (2 wcześniejsze płyty z serii poświęcone Witoldowi Małcużyńskiemu i Mieczysławowi Horszowskiemu zdobywały nominacje do International Classical Music Award w latach 2018-2019 oraz „Fryderyka” 2019).

 

Rok wydania

Nośnik

Nośnik [ilość]

3

Rodzaj wydania

ORIGINAL

Rok nagrania

1996

Dźwięk

STEREO

Compilation

YES

Opakowanie

8-PANEL DIGIPACK

Kraj

Polska

Tracklista

From The Polish Radio Archives [Eugeniusz Morawski – Kompozytor wyklęty] [CD]

  • 1. Don Quichotte
  • 2. Nevermore
  • 3. Ulalume

From The Polish Radio Archives [Eugeniusz Morawski – Kompozytor wyklęty] [CD]

  • 1. Świtezianka, akt I
  • 2. Świtezianka, akt II
  • 3. Miłość – poemat taneczny na chór i orkiestrę, akt I

From The Polish Radio Archives [Eugeniusz Morawski – Kompozytor wyklęty] [CD]

  • 1. Miłość – poemat taneczny na chór i orkiestrę, akt II
  • 2. Miłość – poemat taneczny na chór i orkiestrę, akt III
  • 3. Miłość – poemat taneczny na chór i orkiestrę, akt IV

Może spodoba się również…

Nie znalazłeś płyty? Napisz do nas